okularowy świat

Co powinienem wziąć pod uwagę przy zakupie okularów?

Kiedy wybierasz okulary szczególnie ważne jest aby pasowały do kształtu twojej twarzy. Oprócz tego równie ważne jest żeby okulary pasowały do Twojej karnacji, stylu bycia czy stylu ubrań (sportowe, eleganckie, klasyczne albo modne). Jeśli jesteś krótkowzroczny wybierz grubszą oprawę która ukryje grubszy rant soczewki. Soczewki dla osób krótkowzrocznych są dużo grubsze niż te używane dla dalekowidzów. Plastikowe oprawy są szczególnie dobre dla krótkowidzów gdyż są trochę grubsze niż oprawki metalowe. Jeśli jesteś krótkowidzem z dużą wadą wzroku raczej powinieneś unikać oprawek typu patent (bezramkowe). Jeśli jesteś dalekowidzem o małej wadzie wzroku unikaj opraw na żyłce oraz patentów, gdyż soczewki plusowe przy małych mocach są bardzo cienkie na brzegach i mogą się ukruszyć lub żyłka może wyskakiwać, a w konsekwencji soczewka może wypadać. Jeśli jesteś uczulony na nikiel lub inny metal wybierz oprawki plastikowe lub tytanowe.

kształt oprawki

Co powinienem rozważyć wybierając soczewki okularowe?

Wybór odpowiednich soczewek jest ważnym czynnikiem w ogólnym wyglądzie i komforcie noszenia okularów. Soczewki plastikowe są znacznie lżejsze niż szklane, a przez to wygodniejsze w noszeniu. Są też dużo bezpieczniejsze ze względu na dużo mniejsze ryzyko pęknięć, a jak wiadomo szklane soczewki łatwo stłuc. Jedyną wadą jest to że soczewki plastikowe są bardziej podatne na zarysowania, ale można temu zapobiec poprzez wybór soczewek utwardzanych, z dodatkową powłoką - antyrefleksem. Od rodzaju i wielkości wady wzroku zależy grubość soczewki okularowej, warto przy dużych mocach zainwestować w soczewki pocieniane (z wyższym indeksem), by zredukować ich ciężar, grubość oraz zniwelować efekt powiększenia oka. Zastanów się czy na dworze, gdy świeci słońce chcesz nosić swoje okulary korekcyjne czy wolisz mieć okulary przeciwsłoneczne. Jeśli wybierasz pierwszą opcję pomyśl nad soczewkami fotochromowymi, które przyciemniają się pod wpływem światła, a w pomieszczeniach są bezbarwne. Natomiast przy drugiej opcji może warto by było zrobić sobie okulary przeciwsłoneczne ze szkłami barwionymi? Są to okulary wyglądające jak przeciwsłoneczne ale posiadające odpowiednią moc soczewek dzięki czemu widzisz w nich jak w swoich okularach korekcyjnych. Dla osób noszących okulary do czytania i na co dzień, interesującym rozwiązaniem są soczewki progresywne, które zapewniają dobre widzenie z bliska, daleka i w odległościach pośrednich. Nie trzeba wtedy zmieniać okularów do wykonywania różnych czynności. Im szerszy kanał progresji tym wygodniejsze w użytkowaniu są okulary progresywne, ale niestety wiąże się to też z większym kosztem.

Jak wybrać prawidłową grubość (indeks) soczewki?

Grubość soczewki ma wpływ na końcowy wygląd okularów oraz wygodę ich noszenia. Im wyższy indeks, tym cieńsza soczewka. Standardowy indeks to 1,5. Cieńsze soczewki o indeksie 1,6 nadają się do zaburzeń widzenia od ± 2.00D do ±4.00D. Ekstra cienki soczewki o indeksie 1,67 są idealne do zaburzeń ±4.00D do ±6.00D. Natomiast ultra cienkie soczewki 1,74 są rekomendowane jedynie dla wady powyżej -6.00D. Poniżej przedstawiamy zdjęcie jak ma się to w praktyce.

indeks soczewki

Zapraszamy:

poniedziałek - piątek: 11 - 19
sobota: 10 - 14

Akceptujemy:

karty płatnicze

Znajdź nasz Salon Optyczny na mapie: